sprzęt/akcesoria Kamil  

Przekładniki prądowe i napięciowe

Regularne pomiary to procedura, wykonywana w elektroenergetyce praktycznie każdego dnia. Ponieważ prądy i napięcia, obecne w zasilanych obwodach, nie posiadają jednak stałego, uniwersalnego poziomu mocy, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń, przeznaczonych do prac z odpowiednim natężeniem.

Mowa tu właśnie o przekładnikach prądowych oraz napięciowych, nazywanych niekiedy transformatorami pomiarowymi. Urządzenia te odznaczają się zarówno wysoką precyzją pomiarów, jak i izolacją galwaniczną, czyniącą je bezpiecznymi w eksploatacji. Oto, co warto wiedzieć na ich temat.

 

Przekładnik prądowy

 

Mylony często z przekładnikiem napięciowym przez początkujących, wariant prądowy umożliwia nam pracę z prądem o dużym natężeniu, wykorzystując w tym celu specjalne mierniki o mniejszych zakresach pomiarowych. Urządzenie to pozwala na bezproblemową konwersję parametru prądu ze strony pierwotnej na taki, który jest wymagany przez urządzenia, podłączone do tzw. strony wtórnej. W układzie pomiarowym, przekładnik prądowy umożliwia nam nie tylko prowadzenie pomiarów, ale również galwaniczne oddzielenie obwodu kontrolowanego od innych urządzeń. Za jego pomocą możliwe jest również umieszczenie przyrządów poza zasięgiem pola magnetycznego obwodu. Urządzenie to składa się z trzech elementów – uzwojenia pierwotnego, uzwojenia/uzwojeń wtórnych oraz rdzenia magnetycznego. Na rynku dostępne są zarówno modele nn (niskiego napięcia), przeznaczone do pracy z napięciem 0,72-1,2 kV, jak i sn (średniego napięcia), przeznaczone do pomiaru prądu w sieciach powyżej 1 kV.

 

Przekładnik napięciowy

 

Przekładnik napięciowy sn to urządzenie, przeznaczone do zasilania obwodów urządzeń o napięciu znamionowym od 7,2 do 52 kV i częstotliwości 50-60 Hz. Transformatory tego typu są również wykorzystywane przy przyrządach pomiarowych. Urządzenia te składają się z podstawy, rdzenia oraz uzwojenia pierwotnego i wtórnego, zalanego żywicą epoksydową. Pełni ona rolę zarówno obudowy, jak i izolacji. Przekładnik umieszcza się na szynach prądowych lub bezpośrednio na żyłach kabla. Zamontowane urządzenie przetwarza wysokie napięcie pierwotne na niższe napięcie wtórne. Jednocześnie, przekładnik informuje nas o poziomie napięcia w obwodach systemu. Urządzenia te wykorzystuje się najczęściej wewnątrz pomieszczeń w klimacie umiarkowanym, morskim lub tropikalnym.