rozwiązania Kamil  

Kompleksowe projektowanie CAD – na czym polega?

Computer Aided Design, czyli właśnie CAD, to pojęcie, z którym styka się każda osoba, sięgająca po poradnik projektanta. Określa się nim nowoczesny sposób projektowania, w którym kluczową rolę odgrywa asysta ze strony naszego komputera.

Za pomocą tego typu technologii, możliwe jest uzyskanie nie tylko trójwymiarowego modelu, ale również profesjonalnej dokumentacji 2D. Dzięki swojej wszechstronności, projektowanie CAD znalazło zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, od architektury, po projektowanie nowoczesnych maszyn. Starannie sporządzony projekt jest bowiem w stanie umożliwić nam chociażby rozplanowanie wnętrza siedziby w taki sposób, aby pomieszczenie z jednostkami PDU umożliwiało efektywne zaprojektowanie instalacji elektrycznej.

 

Pliki CAD i ich zalety

 

Ponieważ w tworzeniu plików CAD główną rolę odgrywa specjalne oprogramowanie, cały proces przygotowania projektu trwa znacznie krócej, niż w przypadku tradycyjnych metod. Dzięki temu, nasz zleceniodawca nie musi czekać zbyt długo na realizację. Podczas projektowania maszyn, oprogramowanie wykorzystuje analizę MES, na bazie której możemy poznać wytrzymałość tworzonego urządzenia. Jest to niezwykle istotne w przypadku, kiedy maszyna ma być wystawiana na działanie różnych czynników zewnętrznych, jak uderzenia lub częste obciążenie. Co więcej, ze względu na ogromną popularność tego rozwiązania, na rynku dostępne są profesjonalne poradniki projektanta, przygotowane przez doświadczonych specjalistów.

 

Ewentualna korekta plików CAD

 

Nierzadko zdarza się, że wykonany przez nas projekt wymaga naniesienia kilku poprawek. Podczas pracy z plikami CAD, dokumentacja dwuwymiarowa bazuje na detalu wzorcowym oraz rysunku technicznym. W przypadku dokumentu 3D, wykorzystuje się rysunek techniczny, skan detalu wzorcowego oraz dokumentację 3D. Uzyskujemy dzięki temu szczegółowe projekty, które możemy zmodyfikować w każdej chwili. Bez względu na to, czy projektujemy serwerownię, czy też tworzymy niestandardową maszynę dla klienta, naniesienie oszacowanych poprawek nie stanowi tu żadnego problemu. Dzięki temu, nie ma tu konieczności manualnego projektowania drobnych elementów, które zostały ocenione jako wadliwe.