licznik prądu
Osprzęt Kamil  

Najistotniejsze elementy instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym

Każda instalacja elektryczna powinna odznaczać się efektywnością i bezpieczeństwem, zarówno swoich użytkowników, jak i podłączonych do niej sprzętów. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa mieszkalnego. Chociaż nie wykorzystuje się w nich ciężkich maszyn, tak w dalszym ciągu ich mieszkańcy korzystają z szerokiej gamy urządzeń elektrycznych. To sprawia z kolei, że budynek powinien zostać wyposażony w solidną rozdzielnicę mieszkaniową oraz pozostałe komponenty, zapewniające prawidłowość pracy instalacji. Należy bowiem pamiętać, że licznik prądu, zainstalowany w przedpokoju, jest tylko jednym z kluczowych elementów złożonej całości. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy temat mieszkaniowych instalacji elektrycznych.

Wyłącznik różnicowoprądowy jednofazowy – gwarancja bezpieczeństwa domowników

W ogólnym założeniu, prawidłowo wykonana instalacja nie powinna stwarzać zagrożenia porażenia prądem. Należy jednak pamiętać, że stopniowe zużycie komponentów może dać o sobie znać dopiero po kilku latach. Podłączenie uszkodzonego urządzenia do kontaktu może wówczas doprowadzić do przykrego wypadku. Nie inaczej jest w przypadku nieumyślnego dotknięcia przewodów, na przykład podczas wymiany żyrandola. Podstawowym zabezpieczeniem przed takimi wypadkami jest tu wyłącznik różnicowoprądowy jednofazowy, nazywany również różnicówką. W momencie wykrycia zaburzeń w przepływie prądu, urządzenie odcina dopływ prądu, zapobiegając porażeniom oraz wybuchowi pożaru.

Nowoczesna rozdzielnica mieszkaniowa

Rozdzielnica to urządzenie równie istotne, co licznik prądu. To właśnie ona przekazuje bowiem odpowiednie ilości prądu obwodom, zapewniając tym samym skuteczne zaspokojenie potrzeb energetycznych wykorzystywanych sprzętów. Wybierając rozdzielnicę mieszkaniową, należy zwrócić uwagę na szczelność jej skrzynki, szczególnie w przypadku, gdy mamy zamiar umieścić ją w pomieszczeniu wilgotnym lub o dużym natężeniu zanieczyszczeń. Nowoczesne rozwiązania energetyczne dla budownictwa mieszkalnego oferuje chociażby renomowana marka Schneider Electric.