Automatyka Kamil  

Zastosowanie automatyki we współczesnym przemyśle

Dawno minęły już czasy, kiedy to nowoczesne sterowniki, zintegrowane z komputerami przemysłowymi, uchodziły wyłącznie za kosztowne rozwiązanie dla najbogatszych firm. Obecnie, coraz więcej polskich biznesów decyduje się bowiem na implementację nowoczesnych technologii, zastępujących czynnik ludzki oraz zwiększających energooszczędność obiektu. Nie da się w końcu ukryć, że automatyka niesie ze sobą szereg zróżnicowanych korzyści. Ekologia, możliwość obejścia rosnących cen prądu czy też stworzenie bezpieczniejszego miejsca pracy to tylko niektóre z najczęściej przytaczanych zalet. Tym bardziej nie dziwi więc fakt, że klimatyzacja w biurowcach jest coraz częściej sterowana przez zaawansowany system BMS. W niniejszym artykule przybliżymy temat takich nowatorskich technologii.

Zarządzanie budynkiem za pomocą systemu BMS

System automatyki budynkowej to niezwykle popularne rozwiązanie, mające na celu zwiększenie komfortu osób, przebywających na terenie obiektu. Jak zauważa bowiem wielu ekspertów, warunki, panujące w miejscu pracy, mają bezpośredni wpływ na produktywność oraz motywację pracowników. Implementacja systemu BMS pozwala na automatyczne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją oraz ogrzewaniem, stwarzając tym samym optymalne warunki do pracy, bez względu na porę dnia. Technologie tego typu to także możliwość integracji z systemami bezpieczeństwa oraz lepszy wgląd w wydajność energetyczną firmy, pozwalający na opracowanie nowych strategii, mających na celu zmniejszenie jej zużycia.

Zalety nowoczesnych sterowników

Współczesne sterowniki to zaawansowane technologicznie urządzenia, zapewniające maszynom idealną precyzję pracy, nieosiągalną dla ludzkich rąk. Jest to szczególnie istotne w przypadku obróbki elementów podczas produkcji masowej, wymagającej powtarzalności. Zastąpienie pracowników nowoczesnymi robotami produkcyjnymi to także zwiększone bezpieczeństwo – ograniczony zostaje tu bowiem bezpośredni kontakt człowieka z ciężkim sprzętem, co pozwala na znaczne ograniczenie groźnych wypadków. Niewątpliwym atutem jest tu także większa bezawaryjność maszyn, co przekłada się na rzadsze zastoje, prowadzące często do strat finansowych.