sprzęt/akcesoria Kamil  

Jak zapewnić firmowej instalacji elektrycznej optymalne działanie?

W dzisiejszych czasach, zapewnienie optymalnej funkcjonalności instalacji elektrycznej oraz podłączonych do niej urządzeń stanowi podstawę umiejętnego zarządzania firmą. Postępująca nowoczesność oraz coraz większa troska o dobro naszej planety sprawiają, że zakup zaawansowanych technologii to inwestycja, uchodząca za obowiązkową. Przykładem są tu chociażby nowoczesne ograniczniki przepięć, zabezpieczające firmowe urządzenia przed uszkodzeniem. W niniejszym artykule opowiemy o przykładowych osprzętach, o montażu których nie powinien zapomnieć żaden przedsiębiorca.

 

Przekaźniki elektroniczne – niezbędnik zautomatyzowanych zakładów

 

Przekaźnik to nic innego, jak niewielkich rozmiarów urządzenie, odpowiedzialne za zmianę stanu napięcia w obwodach wyjściowych, gdy tylko wykryte zostaną odpowiednie warunki wejściowe. Przekaźnik elektroniczny reaguje więc na czynniki takie, jak chociażby zmieniające się natężenie lub napięcie prądu, ciśnienie płynu lub temperatura. Gdy dana wartość przekracza określony poziom, przekaźnik włącza lub wyłącza urządzenie.

Przekaźniki elektryczne odznaczają się charakterystyczną budową, przypominającą niewielkich rozmiarów kostkę. Osprzęty te składają się z trzech głównych układów. Pierwszy z nich, czyli układ odbiorczy, zasila przekaźnik prądem stałym lub zmiennym. Układ pośredniczący odbiera energię z układu odbiorczego, po czym przekształca ją w strumień magnetyczny. Ostatnim z układów jest tu z kolei układ wykonawczy, kontrolujący stan napięcia w obwodach. Taki kompleksowy układ sprawia, że przekaźniki są wykorzystywane w praktycznie każdym zakładzie, opartym na automatyzacji, stawiającej na roboty.

 

Ograniczniki przepięć – zabezpieczenie przed awarią

 

Polska pogoda należy do bardzo kapryśnych. Długi ciąg pochmurnych dni nierzadko niesie ze sobą nagłe i gwałtowne burze, sprzyjające uszkodzeniom firmowych urządzeń. Z tego też powodu, już na samym początku działalności warto jest postawić na nowoczesne ograniczniki przepięć, oferowane chociażby przez renomowaną firmę Schneider Electric. W momencie wykrycia przepięcia, nawet takiego, spowodowanego przez uderzenie pioruna w miejsce bardziej oddalone, ogranicznik odcina zasilanie, chroniąc tym samym podatną elektronikę. Zainstalowane na terenie firmy, osprzęty te pozwolą nam na uniknięcie utraty cennych danych oraz strat finansowych, związanych z naprawą bądź wymianą sprzętu.