szafy serwerowe
Elektronika Kamil  

Jak przygotować firmową serwerownię?

W dzisiejszym przemyśle, niemal każda firma korzysta z własnych serwerów. To właśnie one umożliwiają nam bowiem sprawne przechowywanie danych, a także ich przesył oraz przetwarzanie. Nie dziwi więc fakt, że szafy serwerowe na dobre wpisały się w stałe wyposażenie polskich przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, że serwery wymagają zapewnienia im optymalnych warunków, najlepiej poprzez przygotowanie dedykowanej serwerowni. Dotyczy to w szczególności firm nastawionych na rozwój oraz posługujących się ogromną ilością danych. Warto jest więc przyjrzeć się nowoczesnym rozdzielnicom podtynkowym i innym rozwiązaniom, które ułatwią nam utworzenie profesjonalnej serwerowni.

Rozdzielnice podtynkowe a serwerownie, czyli rozwiązania dla małych pomieszczeń

Nierzadko zdarza się, że przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na przekształcenie całego pomieszczenia w dedykowaną serwerownię. W takich przypadkach, jednostki umieszcza się często w składzikach lub innych miejscach, do których wchodzić będziemy rzadko. Mierząc się z problemem małego metrażu, warto postawić jednocześnie na nowoczesne rozdzielnice podtynkowe, umożliwiające zachowanie większej ilości wolnej przestrzeni. Pozwoli nam to na skuteczne zmieszczenie serwerów w tym samym pomieszczeniu. A jeśli nie potrzebujemy zbyt dużej liczby jednostek, możemy zwiększyć ergonomię serwerowni poprzez wykorzystanie wiszących szaf serwerowych.

Nie tylko szafy serwerowe, czyli pozostałe elementy wyposażenia serwerowni

Bez względu na metraż, każde pomieszczenie, pełniące rolę serwerowni, powinno zapewnić jednostkom bezpieczeństwo oraz wydajność. Z tego też powodu, powinny znaleźć się w nim zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe, a także odpowiednia klimatyzacja wnętrz. Sporym ułatwieniem jest tu użycie specjalistycznego programu do rysowania instalacji elektrycznej, pozwalającego na dostosowanie obiektu do wymogów serwerowni. Rozwiązania tego typu oferuje chociażby uznana firma Schneider Electric, specjalizująca się w dostarczaniu wydajnych, ekologicznych rozwiązań dla przedsiębiorców.