Osprzęt Kamil  

Czym są przekładniki prądowe?

Przekładniki prądowe to zaawansowane urządzenia, wykorzystywane chociażby przy inwerterach instalacji fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest umożliwienie dokładnego pomiaru dużych natężeń prądu, z wykorzystaniem mierników o mniejszych zakresach pomiarowych. Dzięki temu, możliwa staje się konwersja parametrów prądu z sieci po stronie pierwotnej na parametry, niezbędne do zasilania urządzeń po stronie wtórnej. Oddzielają one również galwanicznie przyrządy od obwodów kontrolowanych, a także pozwalają na montaż komponentów poza zasięgiem szkodliwych pól magnetycznych. Z urządzeń tych korzysta się również w instalacjach średniego napięcia, w celu zapewnienia rozdzielnicom dodatkowego zabezpieczenia. Oto, co warto wiedzieć na temat nowoczesnych przekładników.

Działanie przekładników prądowych

Przekładniki prądowe składają się z uzwojenia pierwotnego, przynajmniej jednego uzwojenia wtórnego oraz rdzenia magnetycznego. Oba uzwojenia są nawinięte na rdzeń. Prąd, przepływający przez obwód pierwotny, zostaje w nim przetworzony na prąd w obwodzie wtórnym, proporcjonalny do pierwotnego. Ponieważ oba obwody są oddzielone od siebie w sposób galwaniczny, możliwe jest bezproblemowe przeprowadzenie pomiarów. Przekładniki dzielimy na dwa rodzaje – niskiego i średniego napięcia. Te pierwsze stosuje się w przypadku obwodów o wartości 25 000 A, a także w układach zabezpieczeń urządzeń elektrycznych, w których napięcie nie przekracza 1,2 kV. Przekładniki niskiego napięcia pracują w temperaturze od -25 do 50 stopni Celsjusza. W przypadku sieci powyżej 1 kV, do pomiaru prądu i napięcia wykorzystuje się przekładniki sn. Urządzenia tego typu stosuje się przy urządzeniach elektroenergetycznych, w których dopuszczalne napięcie sieci sięga 52 kV.

Dobierając przekładniki prądowe, należy również pamiętać, że prawdziwą gwarancją niezawodności i bezpieczeństwa są urządzenia, pochodzące wyłącznie od uznanych producentów. Przykładem są tu chociażby przekładniki CT, opracowane przez firmę Schneider Electric. Nowoczesne technologie urządzeń tej marki pozwalają nie tylko na przeprowadzanie bezpiecznych pomiarów, ale również sparowanie przekładnika z innymi urządzeniami, takimi jak jednostki monitorujące oraz liczniki.