Elektryczność Rozwiązania dla Firm Smart Kamil  

Obudowy do elektroniki – dlaczego są tak ważne?

Wszystkie komponenty wykorzystywane we współczesnym przemyśle, od przekaźników termicznych, po rozdzielnice, wymagają zapewnienia im odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to w szczególności zakładów chemicznych i fabryk, a także mniejszych firm, decydujących się na umieszczenie serwerowni w pomieszczeniach, pozbawionych ochrony przed nadmiarem wilgoci lub zmianą temperatur. Podstawową formą zabezpieczenia eksploatowanych sprzętów jest zakup specjalnie zaprojektowanych, uniwersalnych obudów, dostosowanych do konkretnego urządzenia. Rozwiązanie to jest nie tylko przystępne cenowo, ale również pozwala na uniknięcie znacznie większych kosztów, związanych z naprawą lub wymianą sprzętu.

Obudowy uniwersalne – na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Ponieważ licznik energii elektrycznej i inne centralne elementy instalacji wymagają skutecznej ochrony każdego dnia, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których wykonana została obudowa. Na rynku dostępne są modele, zrobione z metalu, stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. Wariant metalowy odznacza się ogromną trwałością, co czyni go znakomitym wyborem w miejscach, w których panują trudne warunki. Obudowa tego typu musi być stabilna, odporna na wgniecenia oraz na tyle pojemna, aby móc zapewnić należytą ochronę konkretnym elementom instalacji. Podobnie jak przekaźniki termiczne silników, także i liczniki nie mogą być bowiem eksploatowane w sposób zbyt intensywny, szczególnie w miejscach, sprzyjającym uderzeniu ich lub strąceniu.

W przypadku, gdy zabezpieczane urządzenie nie będzie jednak wystawiane na skrajne warunki, przedsiębiorca może postawić na obudowę uniwersalną, wykonaną z tworzywa sztucznego. Modele te cechują się niskim kosztem oraz lekkością, co ułatwia ich montaż. Nie bez znaczenia jest tu też obecność otworów, zarówno wentylacyjnych, jak i montażowych. W sytuacji, gdy licznik energii elektrycznej lub inne urządzenie ma znajdować się w otoczeniu sprzyjającym korozjom, należy upewnić się, że powierzchnia obudowy została należycie zabezpieczona przed tego typu uszkodzeniami. Przykładem są tu chociażby modele, wykonane ze stali AISI 316L, z dodatkową zawartością zabezpieczającego molibdenu.