rozwiązania Kamil  

Czym są softstarty?

Prawidłowy rozruch układu elektrycznego to czynność, z którą stykamy się na co dzień w praktycznie każdym przemyśle. Samą procedurę możemy przeprowadzić na różne sposoby.

Należy jednak pamiętać o ryzyku, związanym z nieumyślnym uszkodzeniem maszyny podczas bezpośredniej próby uruchomienia. W układach o dużej mocy może bowiem wystąpić zjawisko, nazywane udarem. W momencie, gdy poziom prądu w instalacji rośnie, zaś napięcie spada, powstaje poważne ryzyko uszkodzeń wskutek tzw. udaru prądowego. To samo dotyczy układów napędowych, narażonych na wystąpienie udaru mechanicznego. Podczas bezpośredniego rozruchu, elementy ruchome mogą zostać zerwane pod wpływem nagłego szarpnięcia. Ryzyka tego unikniemy, stosując odpowiednio dobrany softstart, przeznaczony do delikatnego rozruchu maszyn.

 

Co należy wiedzieć przed zakupem softstartu?

 

Chociaż rozruch bezpośredni jest obecnie najtańszą metodą uruchamiania maszyn o dużej mocy, ryzyko z nim związane może zakończyć się dla nas kosztownymi naprawami lub zakupem nowego urządzenia. I chociaż wykorzystanie falownika przynosi znakomite efekty, wysoka cena oraz duża ilość zajmowanego miejsca znacząco obniżają przystępność tego rozwiązania. Warto jest więc postawić na optymalną opcję i zapoznać się ze schematami softstartów, przeznaczonych do pracy z różnymi maszynami. Urządzenia te odznaczają się bowiem przystępną ceną oraz zniwelowaniem ryzyka wystąpienia udaru. Istnieje tu również możliwość regulacji czasu rozruchu oraz stromości narastania energii.

Decydując się na zakup softstartu, powinniśmy przyjrzeć się wpierw układowi, którego rozruchu będziemy dokonywać. Wartość prądu znamionowego urządzenia musi być bowiem równa lub wyższa od sumy prądów znamionowych układu. Nie bez znaczenia jest tu również moc znamionowa. Jeśli uruchamiany silnik nie jest obciążony, wystarczy nam softstart o tej samej mocy. Do silników o dużej mocy musimy z kolei dobrać urządzenie, o wartości przewyższającej układ poddawany rozruchowi. W wyborze odpowiedniego modelu pomogą nam również specjalne aplikacje z schematami softstartów, a także specjaliści, zajmujący się sprzedażą tego typu urządzeń. Da nam to wówczas pełną gwarancję, że zakupiony przyrząd faktycznie przyczyni się do skuteczniejszego, bezpieczniejszego rozruchu.