różne Kamil  

O czym powinniśmy pamiętać, przygotowując serwerownię dla naszej firmy?

Serwerownia to pomieszczenie, o którego istocie zapomina niestety wielu początkujących przedsiębiorców.

Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że zamiast w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, serwery małych firm są przechowywane bezpośrednio w biurach. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ to właśnie na serwerze znajdują się wszystkie istotne dane, związane z działalnością firmy. Tego typu informacje muszą znajdować się w miejscu bezpiecznym, którego klimat nie przyczyni się do uszkodzeń, spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Konieczny jest również zakup odpowiedniego wyposażenia, jak chociażby listew PDU. Oto, o czym powinniśmy pamiętać, planując utworzenie serwerowni w naszej firmie.

 

Pomieszczenie serwerowni

 

Ponieważ to właśnie serwery będą przechowywać wszystkie istotne dane firmy oraz jej partnerów i klientów, należy zadbać o to, aby serwerownia była zabezpieczona przed próbą włamania. W przypadku, gdy nasze przedsiębiorstwo zatrudnia tylko kilka osób, warto jest wyznaczyć kogoś, kto będzie odpowiedzialny za dostęp do pomieszczenia. Dodatkowe zabezpieczenie może stanowić monitoring lub alarm z czujnikiem ruchu. Oprócz bezpieczeństwa, pomieszczenie serwerowni musi zapewnić odpowiedni klimat przechowywanym w nim urządzeniom. Konieczny jest więc montaż wentylacji i klimatyzatora, aby zapobiec przegrzaniu instalacji. Warto jest także zaopatrzyć pomieszczenie w system przeciwpożarowy.

 

Listwy PDU i pozostały osprzęt

 

Podstawowym elementem wyposażenia serwerowni są specjalne szafy, opracowane z myślą o serwerach rackowych. Dobierając szafę, zwróćmy uwagę na jej głębokość, aby nasze urządzenia mogły się w niej zmieścić. Nie zapominajmy również o ewentualnej rozbudowie i modernizacji systemu, umieszczonego wewnątrz szafy. Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia jest tzw. listwa PDU, odpowiedzialna za dystrybucję energii pomiędzy poszczególne urządzenia. Niezwykle ważne są tu również zasilacze awaryjne UPS z inteligentnym systemem zarządzania, w topologii line-interactive. Osprzęt ten zapobiega uszkodzeniom dysków i serwerów, w przypadku nagłego zaniku prądu.