Do czego służy oprogramowanie SCADA?
Chociaż sprzęty pokroju rozdzielnic elektrycznych podtynkowych na dobre wpisały się już w wyposażenie zakładów produkcyjnych, tak na przestrzeni lat możemy zaobserwować wzrost popularności także i bardziej niestandardowych technologii. Należy do nich właśnie oprogramowanie SCADA, przeznaczone do kontroli nadzorczej oraz akwizycji danych w procesie produkcji. Obsługa oprogramowania może odbywać się zarówno w sposób stacjonarny, jak i zdalny. Za jego pomocą, pracownicy są w stanie nie tylko kontrolować procesy produkcyjne, ale również monitorować i zbierać na bieżąco różne dane. Możliwa jest tu także zdalna obsługa pomp, czujników, silników tudzież zaworów. W niniejszym artykule przybliżymy temat tego niezwykle pożytecznego oprogramowania.
Przeznaczenie oprogramowania SCADA
Jednym z największych problemów przemysłu produkcyjnego, który postanowili zażegnać twórcy SCADA, była ciągła konieczność kontroli maszyn przez pracowników. Sprawiało to, że regularne inspekcje, szczególnie w przypadku bogato wyposażonych parków maszynowych, trwały bardzo długo. Oprogramowanie SCADA monitoruje pracę urządzeń na bieżąco, informując o wszelkich awariach w trybie natychmiastowym, poprzez wysłanie wiadomości SMS lub e-mail. Monitoring procesu produkcji powiadamia również o wykrytych wadach w wyprodukowanych partiach produktów.
Należy przy tym pamiętać, że w skład SCADA wchodzi szereg komponentów. Należą do nich przede wszystkim programowalne sterowniki PLC lub terminale RTU. To właśnie one nawiązują połączenie z maszynami i czujnikami, po czym przesyłają informacje zwrotne. Oprogramowanie jest przy tym w pełni ergonomiczne i nie zakłóca pracy rozdzielnic elektrycznych natynkowych ani innych elementów instalacji. Niewątpliwym atutem SCADA jest również bardzo przejrzysty, intuicyjny interfejs, umożliwiający precyzyjne zarządzanie procesem produkcji. Maszynami można sterować grupowo lub indywidualnie, zależnie od potrzeb. Zebrane dane mogą zostać zapisane w różnych formatach plików, a następnie wykorzystywane w innych systemach. Zalety te sprawiają, że firma jest w stanie zaoszczędzić więcej czasu i pieniędzy, zwiększyć wydajność produkcji, poprawić jakość produktów oraz zredukować prawdopodobieństwo zastojów.