Elektryczność Rozwiązania dla Firm Smart Systemy Zarządzanie Kamil  

Data Center zamiast serwerowni – dlaczego to dobry wybór?

Pojęcia serwerowni oraz Data Center są nierzadko mylone przez osoby, rozpoczynające dopiero swoją przygodę z tym tematem. Różnica polega na tym, że serwerownia to pojedyncze pomieszczenie, w którym umieszczone zostały szafy serwerowe, router oraz switch. Centrum Danych jest z kolei rozwiązaniem znacznie bardziej złożonym. Wszystko opiera się tu bowiem nie tylko na wydzieleniu budynku na terenie firmy, ale również odpowiednio dobranych procedurach, dokumentacjach oraz pracownikach. Sama serwerownia jest tu zaledwie częścią większej całości. Wyposażone w solidne rozdzielnice oraz szafy rack, Centra Danych stają się coraz częstszym widokiem na terenie rozwijających się firm.

Zalety Data Center

Nowoczesne Centrum Danych ma za zadanie zapewnić bieżącą obsługę serwerów oraz ciągłość ich funkcjonowania. Przewody, zabezpieczone solidnymi korytkami elektrycznymi, każdego dnia przenoszą tu ogromne ilości danych, pozwalając pracownikom na ochronę, przetwarzanie, kasowanie oraz przesyłanie danych. Ponieważ serwerownia jest tu umieszczona w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, polepszeniu ulega również sama ekologia tego miejsca – sprzęty nie są bowiem narażone na działanie pyłów tudzież wilgoci.

Oczywiście, Data Center niosą ze sobą szereg innych korzyści. Należą do nich chociażby niższe koszty eksploatacji, związane przede wszystkim z większą bezawaryjnością. Optymalizacji ulega tu także wysokość regularnych opłat. Centra Danych odznaczają się również znakomitą elastycznością, umożliwiając w przyszłości znacznie prostszą rozbudowę działalności. A ponieważ przewody są tu chronione przez korytka elektryczne, w pomieszczeniu nie ma okien, zaś nad wszystkim czuwa szereg czujników, poprawie ulega tu też bezpieczeństwo sprzętu.

Rozdzielnice i inne elementy wyposażenia

Ze względu na istotę swojej roli w prawidłowym funkcjonowaniu firmy, serwerownia wymaga zapewnienia jej odpowiedniego wyposażenia. Szafy rack powinny być zarówno pojemne, jak i uziemione za pomocą specjalnych szyn. Rozdzielnice należy należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, wolnym od nadmiaru pyłów oraz wilgoci. Nie zapominajmy przy tym o modułowości oraz inteligentnych rozwiązaniach, oferowanych przez nowoczesne sprzęty. Prostsza obsługa i sprawniejsza rozbudowa są bowiem czynnikami kluczowymi w przypadku przedsiębiorstw, nastawionych na ciągły rozwój.