Inne Kamil  

Czym różni się wyłącznik krańcowy od różnicowoprądowego?

Wyłączniki to niezwykle bogata kategoria osprzętów i urządzeń, wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych oraz podłączonych do nich urządzeniach. I chociaż pojęcie to nierzadko kojarzy nam się przeważnie z prostymi osprzętami naściennymi, jakimi są włączniki światła, w rzeczywistości urządzenia te obejmują też szereg innych mechanizmów. Przykładem jest tu chociażby wyłącznik krańcowy, znajdujący zastosowanie przede wszystkim w automatyce przemysłowej. Równie wyjątkowy jest tu także wyłącznik różnicowoprądowy, nazywany potocznie różnicówką. W niniejszym artykule opowiemy, czym dokładnie są te urządzenia.

Wyłącznik krańcowy – ogromna skuteczność w niewielkiej formie

Wyłącznik krańcowy to niewielkich rozmiarów urządzenie, wykorzystywane zarówno w automatyce przemysłowej, na przykład jako element robotów produkcyjnych, jak i automatyce biurowej, gdzie nierzadko jest on komponentem drukarek. Jego działanie opiera się na elektromechanicznym przełączaniu położenia styku głównego. Przełączenie odbywa się wskutek zetknięcia się obiektu zewnętrznego z elementem wykonawczym, naciskającym na dźwignię styku krańcowego. W momencie, gdy pozycja elementu wykonawczego ulegnie jakiejkolwiek zmianie, następuje zmiana położenia styków elektrycznych. Zależnie od modelu wyłącznika, elementy te w stanie stabilnym mogą być zarówno zwarte, jak i rozwarte. Pomimo swojej prostoty, krańcówki odznaczają się znakomitą żywotnością oraz możliwością pracy nawet silnych obciążeniach elektrycznych. Niewątpliwym atutem, stojącym za ich ogromną popularnością w automatyce, jest tu zarazem fakt, że oferują one znakomitą efektywność podczas powtarzalnych procesów.

Różnicówka – na straży urządzeń i użytkowników

Wyłącznik różnicowoprądowy to niezwykle przydatne urządzenie, montowane chociażby w domowych rozdzielnicach. Podczas pracy, przez różnicówkę przechodzi zarówno przewód zerowy, jak i fazowy. W prawidłowo działającej instalacji, wartości prądów z obu przewodów powinny być takie same. W momencie, gdy dojdzie do nagłej awarii lub dotknięcia kabla, w wartościach pojawią się rozbieżności, ponieważ prądy z przewodów fazowych zaczynają gdzieś znikać. Wyłącznik różnicowoprądowy odcina wówczas dopływ prądu, chroniąc tym samym przed pożarem instalacji oraz porażeniami ze skutkiem śmiertelnym. Dostawcą niezawodnych wyłączników dla gospodarstw domowych i firm jest w Polsce chociażby uznana firma Schneider Electric, oferująca szeroką gamę nowoczesnych, bezpiecznych urządzeń tego typu.