Czy projektowanie instalacji elektrycznych musi być trudne?
Starannie zaprojektowana instalacja elektryczna to swoisty krwiobieg każdego budynku. Obecność nowoczesnych technologii jest bowiem dostrzegalna na wszystkich płaszczyznach naszego życia codziennego. Urządzenia wymagają jednak zasilania, dostarczanego przez odpowiednio dostosowaną instalację. Dotyczy to zarówno obiektów przemysłowych, wykorzystujących przekaźniki elektryczne i tym podobne sprzęty, jak i budownictwa mieszkalnego. Podczas pracy, projektant musi uwzględnić nie tylko przeznaczenie pomieszczeń, ale również optymalną trasę kabli, rozmieszczenie osprzętów czy też możliwość ewentualnej rozbudowy. Aby ułatwić pracę specjalistom, renomowane firmy, jak chociażby Schneider Electric, oferują tu możliwość skorzystania z darmowego programu do projektowania instalacji elektrycznych.
Zalety darmowych programów do projektowania instalacji elektrycznych
Profesjonalne oprogramowanie to przede wszystkim możliwość sporządzania szczegółowych schematów, uwzględniających chociażby położenie wyłączników nadprądowych. Dzięki temu, możliwe jest pełne dostosowanie instalacji do potrzeb użytkowników, nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale też bezpieczeństwa. Niewątpliwym atutem profesjonalnego oprogramowania jest tu także fakt, że wszystkie niezbędne obliczenia są przeprowadzane automatycznie. W efekcie, projektant nie musi poświęcać zbyt wiele czasu na wykonywanie własnych pomiarów, zaś ryzyko popełnienia błędu ulega znacznej redukcji. To z kolei przekłada się również na szybszą realizację zlecenia, ponieważ nie ma tu konieczności nanoszenia zbyt wielu poprawek.
Darmowe programy do projektowania instalacji elektrycznych, oferowane przez firmę Schneider Electric, to także pełna kompatybilność z pozostałymi aplikacjami tej uznanej marki. Sporządzony projekt może zostać bowiem przeniesiony do innego programu, w celu pełniejszego dostosowania ich do potrzeb użytkowników budynku. Przykładem jest tu chociażby oprogramowanie Rapsody, przeznaczone do konfiguracji rozdzielnic elektrycznych. Projektant może tu również skorzystać z porównywarki charakterystyk zabezpieczeń, co ułatwia późniejszy dobór wyłączników nadprądowych i innych elementów, przeznaczonych do ochrony eksploatowanych sprzętów.