Elektronika Kamil  

Warto zabezpieczyć sprzęt przed przepięciem

Korzystanie z modemów, komputerów, drukarek czy dekoderów to codzienność w wielu domach i mieszkaniach. Zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom oraz ochrony urządzeniom jest kluczowym zadaniem, o którym nie można zapominać.

Mowa między innymi o sytuacjach, kiedy pojawia się zwarcie albo przepięcie. Tego typu zdarzenia mogą prowadzić do fatalnych skutków, między innymi uszkodzenia sprzętu, a nawet poważniejszych problemów. Wystarczy jednak zastosować szeroko dostępne akcesoria, by ograniczyć ryzyko. Wysokiej klasy listwa przeciwprzepięciowa niewątpliwie powinna znaleźć się na wyposażeniu w pomieszczeniach, w których korzysta się z urządzeń elektronicznych.

Po uszkodzeniu filtra prąd nie popłynie

Oczywiście wiadomo, że jakość tego rodzaju oprzyrządowania jest różna. Warto zatem znaleźć takie listwy, które zapewnią skuteczną ochronę, na przykład w przypadku uderzenia pioruna, ale nie tylko. Wówczas urządzenia elektryczne odłączone są od zasilania albo nadwyżka energii nie trafia do sprzętu. Przepięcie może bowiem doprowadzić do trwałego uszkodzenia, co bez wątpienia każdy chciałby wykluczyć. Ewentualna awaria listwy też jest sygnalizowana w wysokiej klasy modelach. Dzięki temu ma się świadomość, że pełna ochrona nie jest gwarantowana. Diody na listwie mogą również informować o uszkodzeniach w instalacji budynku, co też stanowi bardzo przydatną funkcję pod kątem bezpieczeństwa.

Wiele dodatkowych rozwiązań

W przypadku wykorzystywania listwy podczas użytkowania sprzętu elektronicznego przydatne bywają dodatkowe funkcje. Związane są z budową listwy. Odpowiednie rozmieszczenie gniazd pozwala na bezproblemowe podłączenie różnych urządzeń do sąsiadujących wejść. Wtyczki zasilaczy nie blokują ich bowiem, jak to bywa w wielu produktach. Czasami przydaje się też rozgałęźnik wejścia telefonicznego, dzięki czemu możliwe jest podłączenie dwóch elementów. Przesłony w gniazdach natomiast stanowią doskonałą ochronę użytkowników przed kontaktem.