Elektryczność Rozwiązania dla Firm Systemy Zarządzanie Kamil  

Prawidłowa praca serwerowni – jak ją zapewnić?

W dzisiejszych czasach, serwerownie odgrywają niemal kluczową rolę w działaniu szerokiej gamy firm. Sklepy, oddziały pomocy technicznej, dostawcy energii – wszystkie tego typu przedsiębiorstwa potrzebują serwerów do właściwego funkcjonowania. Niestety, nierzadko zdarza się, że początkujący właściciele firm bagatelizują istotę serwerowni, rezygnując, na przykład, z właściwego montażu okablowania strukturalnego. Na szczęście, w dzisiejszych czasach dostępne są liczne pomoce dla przedsiębiorców, umożliwiające lepsze przygotowanie serwerowni do codziennej eksploatacji. Przykładem są tu chociażby programy do projektowania instalacji elektrycznej, oferowane przez wiodące firmy. Oto, co należy wiedzieć na temat wyposażenia serwerowni.

Zabezpieczające listwy PDU

Myśląc o wyposażeniu serwerowni, większość osób przytacza szafy rack, switche czy też routery. I choć urządzenia te faktycznie odgrywają kluczową rolę w pracy zainstalowanych systemów, nie wolno zapominać także o prawidłowym ich zabezpieczeniu. Listwa zasilająca rack PDU to osprzęt, przeznaczony do dystrybucji zasilania do sprzętu IT. Wbrew swojej nazwie, listwa ta nie generuje jednak zasilania. Zamiast tego, przekazuje ona moc z dostępnego źródła do innych urządzeń. W momencie, gdy dojdzie do nagłej awarii, obciążenie zostaje przełączone na zasilanie z zasilacza UPS, do momentu włączenia generatora awaryjnego. Nowoczesna listwa PDU reaguje przy tym na zmiany w mocy obliczeniowej oraz wydajności serwerowni.

Okablowanie strukturalne

Okablowanie strukturalne jest okablowaniem telekomunikacyjnym, umożliwiającym tworzenie sieci i infrastruktury teleinformatycznej o różnym stopniu złożoności. Zaprojektowane w sposób właściwy, pozwala ono na podłączenie urządzeń, znajdujących się na terenie całego obiektu, wykorzystując w tym celu zarówno gniazda, jak i punkty fizyczne oraz przyłącza. W porównaniu ze standardowymi instalacjami niskiego napięcia, opcja strukturalna odznacza się prostszym montażem oraz znakomitą przepustowością. Redukcji ulega tu również dzienne zużycie energii. Decydując się na takie rozwiązanie dla serwerowni, warto jest postawić na specjalistyczne programy do projektowania instalacji elektrycznej, oferowane chociażby przez renomowaną firmę Schneider Electric.