Rozwiązania dla Firm Systemy Zarządzanie Kamil  

Korzyści, płynące z automatyzacji procesów produkcyjnych

Automatyzacja procesów związanych z produkcją to praktyka, na którą stawia się w Polsce coraz częściej. Rosnąca konkurencyjność poszczególnych firm oraz duże zapotrzebowanie klientów na konkretne produkty sprawiają, że coraz trudniej jest polegać wyłącznie na tradycyjnym sprzęcie. Co więcej, produkcja masowa nierzadko wiąże się z powtarzalnością wielu procesów. W przypadku, gdy odpowiada za nie czynnik ludzki, musimy liczyć się z prawdopodobieństwem popełnienia błędu. Jak zauważają eksperci, nawet częściowe zautomatyzowanie firmy, polegającej na ogół na silnikach krokowych i tym podobnych urządzeniach, pozwala na zauważalne poprawienie miesięcznych wyników. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego naprawdę warto jest postawić na zautomatyzowane maszyny produkcyjne.

Bezpieczeństwo i skuteczność automatyzacji procesów

Automatyzacja produkcji to przede wszystkim komfort pracowników. Nowoczesne interfejsy komunikacyjne RTU pozwalają specjalistom na wygodne zarządzanie pracą urządzeń, rozsianych po terenie firmy. Intuicyjna obsługa sterowników sprawia przy tym, że pracownik nie musi odznaczać się wieloletnim doświadczeniem, aby opanować w pełni wszystkie dostępne funkcje. Pozwala to zarazem na skupienie się na innych czynnościach, takich jak nadzór nad silnikami krokowymi. Ponieważ to właśnie maszyny zajmują się pracą z substancjami szkodliwymi, automatyczny przemysł zapewnia również najwyższe bezpieczeństwo kadry pracowniczej.

Urządzenia, obsługiwane przez systemy RTU, odznaczają się znakomitą powtarzalnością pracy. Pozwala to na uzyskiwanie produktów o jednakowej jakości, przy jednoczesnym wyeliminowaniu prawdopodobieństwa błędu. Zoptymalizowana praca robotów sprzyja także mniejszemu zużyciu zasobów oraz redukcji produkowanych odpadów. Automatyzacja procesów produkcyjnych umożliwia zakładom funkcjonowanie o każdej porze dnia, zwiększając tym samym dzienną produkcję. W przypadku, gdy zachodzi konieczność wprowadzenia jakichkolwiek zmian, wszystkie maszyny można przeprogramować. Dzięki zwiększonym przychodom oraz optymalnej pracy urządzeń, koszty automatyzacji zwracają się niezwykle szybko, podczas gdy sama firma może cieszyć się zwiększoną atrakcyjnością w oczach partnerów biznesowych oraz klientów.